Dobry skan gwarancją jakości

Pracując na co dzień przy obróbce zdjęć często spotykamy się z sytuacjami, gdzie wstępna jakość nadsyłanych do nas zdjęć uniemożliwia wprowadzenie oczekiwanych zmian i poprawek, ograniczając przy tym możliwości przygotowania finalnego wydruku w wysokiej jakości na porcelanie lub szkle. Jakość obrazu jest ściśle powiązana z pojęciem rozdzielczości. Dzięki wysokiej rozdzielczości wprowadzane przez nas zmiany i efekty będą bardziej zadowalające.

Zdjęcie zeskanowane w wyższej rozdzielczości pozwoli nam na:

- uzyskanie dobrej ostrości zdjęcia,

- płynne przejścia między światłem i cieniem na twarzy,

- gładsze oddzielenie postaci ze zdjęcia od tła (gdy wstawiane jest nowe tło),

- lepsze dopasowanie ubrania do osoby na zdjęciu.
Czym jest rozdzielczość?

   Rozdzielczość jest miarą określającą liczbę punktów skanowania przypadającą na cal obrazu. Rozdzielczość określa, jak wiele punktów źródłowego zdjęcia zostanie uwzględnionych przy skanowaniu oraz zapisanych w formacie cyfrowym. Wyższa rozdzielczość pozwala na uchwycenie większej liczby szczegółów, które ludzkie oko jest w stanie zaobserwować, a także na wydruk w odpowiednim rozmiarze bez znaczącej utraty tej szczegółowości. Rozdzielczość urządzeń skanujących i drukujących wyrażamy za pomocą jednostek DPI (dots per inch). Rozdzielczość jest również miarą określającą wielkość obrazu cyfrowego (np. w pikselach), co niewątpliwie jest powiązane również z wyjściową jakością drukowanych zdjęć. Przekłada się to bezpośrednio na rozmiar obrazu - pliku w formacie cyfrowym, a tym samym i na wielkość wydruku na porcelanie lub krysztale, który z takiej cyfrowej fotografii może zostać przygotowany (przy zachowaniu odpowiednio wysokiej jakości zdjęcia, dzięki której ludzkie oko nie dostrzeże jego niedoskonałości). Zakładając wymaganą wielkość wydruku oraz odpowiednio wysoką pożądaną jakość wydrukowanego obrazu należy przygotować skan w odpowiednio wysokiej rozdzielczości. W kilku poniższych krokach przedstawiamy Państwu metodę przygotowania skanu zdjęcia.

Jak poprawnie zeskanować zdjęcie?

   Przygotowaliśmy dla Państwa krótką instrukcję skanowania zdjęć na przykładzie naszych skanerów firmy Epson. Do każdego skanera/drukarki jest dołączony program, w którym można edytować parametry skanu przed wykonaniem skanowania (np. ustawienie . Program ten zazwyczaj ma taką samą nazwę jak model urządzenia skanującego, choć nie jest to regułą. Funkcje programu różnią się od siebie zależnie od tego jakiej firmy jest to urządzenie. Oznacza to, że w niektórych programach funkcje mogą ukrywać się pod innymi nazwami lub w innych sekcjach programu.

1. Proszę umieścić zdjęcie w skanerze obrazem do matrycy oraz uruchomić program skanera/drukarki na komputerze.

2. W niektórych programach wprowadzono dodatkowe rozszerzenie, które pozwala na ręczne zaznaczenie i zeskanowanie samego zdjęcia pomijając biały obszar dookoła niego. W ten sposób zaoszczędzą Państwo na wielkości pliku.

3. Przed skanowaniem proszę zwrócić uwagę na funkcję "rozdzielczość". Zależnie od tego, jakiego rozmiaru jest zdjęcie, proponujemy poniższe ustawienia tego parametru:

 zdjęcie dokumentowe -> 900dpi

 zdjęcie grupowe -> 1200dpi

 duże zdjęcie -> 800dpi


Rozdzielczość skanowania

4. W przypadku odbitek kolorowych jeśli chcemy, by zdjęcie cechowało się szerszą gamą odwzorowanych barw, możemy ustawić tzw. głębię bitową. Im większa rozdzielczość bitowa (16 vs 24 vs 48), tym więcej barw możemy wykryć w trakcie skanowania i zapisać w formacie cyfrowym. Na nasze potrzeby głębia 24-bitowa jest wystarczająca.

Ustawienie kolorów

5. Po ustawieniu rozdzielczości proszę rozpocząć skanowanie. Proces może zająć kilka minut, ponieważ przy wysokiej rozdzielczości skaner pracuje dokładniej a zarazem wolniej.

Przycisk "skanuj"

6. Wraz z ukończeniem skanowania plik ze zdjęciem proszę zapisać w wybranym folderze w formacie JPG lub PDF.

Zapisywanie plików

Dodatkowa porada: Wybierając zdjęcie do wykonania na porcelanie lub szkle najczęściej sugerujemy, by zdecydować się na zdjęcie dokumentowe. Pomimo jego niewielkiego rozmiaru zdjęcie jest przygotowane przez fotografa w doskonałym świetle i ostrości.Podsumowanie

   Mamy nadzieję, że ten wpis pomógł Państwu zrozumieć jak istotny jest odpowiedni dobór parametrów skanowania, a w szczególności dobieranie odpowiedniej rozdzielczości. Na wszelkie pytania, problemy oraz wątpliwości udzielamy odpowiedzi w ramach kontaktu telefonicznego poprzez dostępną dla Państwa infolinię.

Zachęcamy do kontaktu!

Zespół Fotoporcelana.net 


Pytania pomocnicze

1. Co jeśli mój skaner nie ma możliwości skanowania w rozdzielczości większej niż 600 DPI?

W takiej sytuacji proponujemy wysłanie zdjęć pocztą na nasz adres:

Fotoporcelana.net

Połaniecka 17C

53-403 Wrocław 

Posiadamy profesjonalne skanery z możliwością skanowania w rozdzielczości powyżej 10 000 jednostek DPI. Zdjęcia zostaną odesłane z powrotem do Państwa razem z zamówieniem. 

2. Co zrobić gdy moje zdjęcie wygląda na zniszczone?

Zawsze przed złożeniem zamówienia jest możliwość przesłania zdjęcia na nasz adres email z zapytaniem o poradę. Po wstępnej analizie takiego zdjęcia możemy ocenić czy nadaje się ono do obróbki cyfrowej oraz późniejszego wydruku.

3. Co zrobić, gdy obawiam się przesyłania cennych zdjęć drogą pocztową?

Proszę skierować się do najbliższego zakładu fotograficznego oraz zeskanować zdjęcie pamiętając o naszych wskazówkach.

4. Co zrobić jeśli mój plik przekracza dozwolony limit danych do wysłania?

Jeśli zdjęcie zeskanowane przez Państwa przekracza dozwolony rozmiar na stronie internetowej (25MB) proponujemy wysłać plik osobno na nasz adres e-mail: info@fotoporcelana.net,  z dopiskiem o numerze zamówienia internetowego oraz imieniem i nazwiskiem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.